wróć do oferty

Medycyna regeneracyjna

Medycyna regeneracyjna to interdyscyplinarna dziedzina medycyny która ma na celu wspomaganie procesu gojenia, regeneracji i naprawy uszkodzonych tkanek, komórek i narządów przy użyciu przeszczepów, terapii genowej i czynników wzrostu. Jest obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin medycyny.

Kluczowym elementem tego rodzaju terapii są komórki macierzyste pacjenta i czynniki wzrostu.

Komórki macierzyste, tzw. mezenchymalne komórki macierzyste (MSCs) i hematopoetyczne komórki macierzyste (HSCs), wspomagają regulacyjne procesy naprawcze w organizmie. Cechą tych komórek jest multipotencjalność. Posiadają one zdolność do różnicowania się w różne typy wyspecjalizowanych komórek ludzkiego ciała, a także zdolność do szybkiego namnażania i regeneracji. Dzięki temu potrafią wspierać procesy regeneracyjne.

Na całym świecie prowadzi się liczne badania naukowe nad działaniem i zastosowaniem komórek macierzystych. Powstaje również coraz więcej metod wykorzystania ich potencjału terapeutycznego. Komórki macierzyste mogą być wykorzystane w terapii chorób układu sercowo-naczyniowego, rekonstrukcji tkanek kostnych  i chrzęstnych czy leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów. Wydają się być jedną z ogromnych nadziei w ortopedii. Stymulują gojenie ścięgien i uszkodzonych części stawów, wpływają na ich przyspieszoną odbudowę. Oprócz poprawy jakości i ilości chrząstki w stawie przynoszą efekt przeciwbólowy, co wpływa na poprawę komfortu życia pacjentów. Dla wielu pacjentów są nadzieją na uniknięcie konieczności endoprotezoplastyki stawów.

Medycyna regeneracyjna jest również wielką nadzieja medycyny estetycznej i antyaging.

Wykorzystujemy potencjał komórek macierzystych i czynników wzrostu uzyskując doskonałe efekty odbudowy skóry i regeneracji tkanek. Terapia z ich użyciem doskonale sprawdza się w leczeniu fotouszkodzeń skóry, wszelkiego rodzaju blizn – potrądzikowych, pooperacyjnych, pourazowych. Takimi metodami można wykorzystując naturalny potencjał naszego organizmu poprawiać jakość skóry i ogranicza objawy jej starzenia.