Jest to dwuetapowa procedura laserowa pozwalająca na uzyskanie spektakularnych efektów estetycznych już po jednej sesji zabiegowej. W zabiegu łączymy możliwości dwóch typów laserów: o długości fali świetlnej 1064 nm i erbowo-yagowego (Er:YAG) o długiej fali 2940 nm. Zabieg ten jednocześnie nieablacyjnie frakcjonuje skórę, oraz w sposób minimalnie ablacyjny przebudowuje ją powierzchniowo (wygładza, niweluje niedoskonałości naskórka za pomocą laserowego resurfacingu).
Zabieg wykonywany jest z wykorzystaniem platformy laserowej firmy Fotona.
Etap pierwszy: Nieablacyjne frakcjonowanie
W tym etapie wykorzystujemy laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG). Wykonujemy nim procedurę nieablacyjnego frakcjonowania. Jest to technika opracowana przez Fotonę pozwalająca na uzyskanie efektu frakcyjnego II generacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych laserowych technik frakcyjnych nie powoduje ona zmian ablacyjnych. Światło lasera dociera do głębokich warstw skóry i tworzy w nich wiele punktowych mikro-uszkodzeń, które stymulują w skórze silne procesy regeneracyjne. Powstaje trójwymiarowa sieć mikrouszkodzeń na różnych głębokościach skóry. Technika nieablacyjnego frakcjonowania w odróżnienie do technik tradycyjnych daje również efekty przebudowy skóry właściwej, ponieważ nieablacyjne frakcjonowanie dociera dużo głębiej bez uszkodzenia powierzchniowego skóry. Oprócz pobudzenia naturalnych procesów regeneracyjnych w miejscach mikrouszkodzeń, dzięki efektowi termicznemu zabiegu uzyskujemy skrócenie włókien kolagenowych i stymulację fibroblastów do produkcji nowych włókien co daje efekt silnego liftingu, ujędrnienia i zagęszczenia skóry.
Etap drugi: Frakcjonujący resurfacing
W tej części wykorzystujemy możliwości lasera erbowo-yagowego. Przy jego pomocy wykonywana jest sieć mikrouszkodzeń naskórka pod postacią mikrokanałów otoczonych nieuszkodzona tkanką. Powoduje to silny bodziec do trwałej, głębokiej odnowy i regeneracji skóry oraz intensywnej stymulacji syntezy nowego kolagenu.
Etap trzeci: Fotoodmładzanie ablacyjne (peeling laserowy)
W tym etapie stosujemy peeling laserowy, czyli tzw. zimną ablację za pomocą lasera Er:Yag. Zabieg ma na celu poprawić teksturę naskórka, wygładzić ją, zmniejszyć rozszerzone pory i znormalizować pracę gruczołów łojowych.
Moc zabiegu dostosowujemy indywidualnie do potrzeb skóry pacjenta.
W zależności od stanu skóry mamy cały wachlarz możliwości począwszy od minimalnego frakcyjnego resurfacingu, a skończywszy na zabiegu z wykorzystaniem całej plamki lasera z uzyskaniem pełnej ablacji.
W zależności od stanu skóry zalecamy wykonanie 2-5 zabiegów w odstępie 5 do 8 tygodni. Częstotliwość wykonywania zabiegów uzależniona jest od mocy resurfacingu, przy intensywnym zabiegu wydłużamy odstęp między zabiegami do 8 tygodni.
Zabieg nie jest bolesny dla pacjenta. W jego trakcie może pojawić się wrażenie ciepła, a bezpośrednio po występuje pieczenie skóry, które mija po kwadransie. W trakcie pracy wiązki lasera skóra pacjenta jest cały czas chłodzona zimnym powietrzem za pomocą specjalnej dyszy, zintegrowanej z platformą laserową. Dzięki temu zapewniamy pacjentowi maksymalny komfort podczas zabiegu.
Wskazania:
- Wiotka skóra, podatna na bruzdy grawitacyjne i zmarszczki
- Utrata owalu twarzy
- Przebarwienia
- Drobne blizny np. potrądzikowe i inne nierówności cery
- Nierównomierny koloryt skóry
- Ziemista cera
- Rozszerzone pory (ujścia gruczołów łojowych)
- Naczyniaki
Zalety zabiegu:
Zabieg ten to nowatorska procedura wykorzystująca możliwości dwóch typów lasera. Pozwala na uzyskanie: silnego liftingu, ujędrnienia i zagęszczenia skóry dzięki technice nieablacyjnego frakcjonowania. Natomiast laser Er:YAG daje efekt głębokiej stymulacji produkcji kolagenu i wygładzenia powierzchniowych zmarszczek, usunięcia przebarwień, zmniejszenia widoczności blizn i poprawienia kolorytu skóry. Efekt liftingu jest narastający w czasie dzięki procesom regeneracyjnym stymulowanym techniką nieablacyjnego frakcjonowania i ablacyjnego frakcjonowanego resurfacingu.
Zdjęcia przed i po zabiegu:
Zalecenia po zabiegu:
- W okresie zaczerwienienia skóry nie wolno stosować makijażu.
- Twarz należy delikatnie myć bez pocierania, najlepiej za pomocą wody termalnej oraz intensywnie nawilżać lub natłuszczać.
- Po peelingu laserowym nie należy stosować kremów z kwasem glikolowym, retinolem czy na bazie alkoholu.
- Przez 14 dni nie korzystamy z gorących kąpieli i sauny,
- W okresie rekonwalescencji nie pływamy w basenie.
- Przez 4 tygodnie po zabiegu unikamy słońca.
- W przypadku kontaktu ze słońcem chronimy skórę filtrem UV 50 SPF.
- Zalecamy suplementację doustną witaminą C
Czas rekonwalescencji
Od 3-7 dni
Przeciwwskazania:
- Ciąża i karmienie piersią
- Niewyrównana cukrzyca
- Czynna choroba nowotworowa (zwłaszcza czerniak)
- AIDS, zarażenie wirusem HIV
- Żółtaczka (typu B i C)
- Rozrusznik serca
- Nadciśnienie
- Zaburzenia krzepnięcia i choroby krwi
- Epilepsja
- Opalenizna (ryzyko przebarwienia skóry przy nadmiernej ilości melaniny w skórze) – należy unikać słońca 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po zabiegu
- Skłonność do przebarwień lub bliznowców
- Bielactwo
- Aktywna faza łuszczycy
- Stany zapalne, choroby wirusowe lub bakteryjne w miejscu zabiegu
- Stosowanie leków obniżających krzepliwość (aspiryna), sterydów, leków światłouczulających
- Stosowanie ziół fotouczulających np. nagietek, rumianek, dziurawiec (odstawić 2 tygodnie przed zabiegiem)
- Peelingi (nie wykonywać ok. 7 dni przed zabiegiem)
- Spożywanie alkoholu na dobę przez zabiegiem
- Stosowanie kremów z retinolem (witaminą A) lub suplementacja witaminą A
- Stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu
Skutki uboczne:
- Bezpośrednio po zabiegu obserwujemy zaczerwienienie, które w zależności od właściwości skóry i siły ablacji ustępuje po 1-3 dniach.
- Po 3-4 dniach od zabiegu naskórek zaczyna się złuszczać. Proces ten powinien przebiegać w sposób niezakłócony. Skóry nie wolno zrywać.
Objawy te zazwyczaj ustępują po upływie 7 dni