Laserowe leczenie chrapania
to laserowa metoda walki z uciążliwym problemem jakim jest chrapanie. Chrapanie jest zjawiskiem o złożonej etiologii. To zjawisko akustyczne, które stanowi efekt drgań wiotkich części gardła – przede wszystkim podniebienia miękkiego i języczka. Podczas snu dochodzi do rozluźnienia mięśni podniebienia i szyi, co sprzyja powstaniu tych uciążliwych zjawisk akustycznych. Szczególnie narażone na chrapanie są osoby z przerośniętym języczkiem, wydłużonym podniebieniem miękkim oraz powiększonymi migdałkami podniebiennymi.
Większość ludzi nie uważa chrapania za istotny problem zdrowotny, którym należy się nadmiernie przejmować. Choć głośne, przeszkadzające innym chrapanie jest w najlepszym razie problemem społecznym mogącym wpływać na stosunki międzyludzkie, u wielu mężczyzn, kobiet, a nawet dzieci częste głośne chrapanie może sygnalizować potencjalnie zagrażającą życiu chorobę. Osoby często chrapiące narażone są na szereg problemów zdrowotnych, w tym: zaburzenia snu, brak koncentracji, czy obniżenie libido. W licznych wypadkach może być ono jednym za objawów zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, który może skutkować sennością w ciągu dnia, porannymi bólami głowy, wahaniami nastroju a nawet zwiększyć również ryzyko udaru lub zgonu.
W walce z tymi problemami można zastosować wiele rozwiązań jak: farmakoterapię, dietę, stosowanie specjalnych urządzeń wspomagających podczas snu czy zabieg operacyjny.
Laserowa technologia zabiegu opiera się na zastosowaniu lasera erbowo-yagowego.
Procedura wykonywana jest w dwóch krokach:
Krok 1 – Wstępne laserowe ogrzanie tkanek podniebienia
Krok 2 – Laserowe napinanie tkanek podniebienia
Laser erbowo-yagowy 2940 nm firmy Fotona powoduje termiczne obkurczanie włókien kolagenowych i stymuluje neokolagenezę. W wyniku przebudowy struktury tkanki łącznej dochodzi do zwiększenia napięcia podniebienia co redukuje chrapanie, ogranicza objawy zespołu bezdechu śródsennego i zmniejsza ryzyko jego powstania.
Program leczenia złożony jest z 3 sesji zabiegowych realizowanych w okresie 6 tygodni. W trakcie procedury światło lasera podgrzewa tkankę, powodując kontrakcję kolagenu oraz pobudzenie procesu syntezy nowych włókien kolagenowych co w konsekwencji doprowadza do poprawienia sprężystości i usztywnienia tkanki. To z kolei ma wpływ na złagodzenie wibracji miękkich części podniebienia wraz z języczkiem oraz zmniejszenie występowania bezdechów.
Rezultaty leczenia oceniane były w badaniach naukowych w oparciu o ankietę przeprowadzaną u pacjentów a także przeprowadzonych badań polisomnograficznych. U wszystkich pacjentów poddanych terapii stwierdzono poprawę już po pierwszym zabiegu. U większości pacjentów drugi zabieg dał doskonałe lub bardzo dobre rezultaty, u około 20% stwierdzono dobry rezultat. Obserwowano, że uzyskane rezultaty zabiegów utrzymują się przez okres około jednego roku. W przypadku stwierdzenia nawrotów chrapania należy przeprowadzić kolejną sesję zabiegową.
Wskazania:
- chrapanie
- bezdech senny
Zalety zabiegu:
- Jest to laserowa nieinwazyjna procedura.
- Pacjent po zabiegu może wrócić do normalnej aktywności.
- Dzięki zabiegowi możemy uzyskać poprawę jakości snu pacjenta
- Zabieg pozwala na zmniejszenie objawów chrapania i zespołu bezdechu sennego
Zdjęcia przed i po terapii
Zalecenia po zabiegu:
- Zabieg jest dobrze tolerowany przez pacjentów.
- Z uwagi na mikrouszkodzenia śluzówki zaleca się unikanie gorących napojów, pikantnych potraw i alkoholu w dniu zabiegu
Czas rekonwalescencji
nie wymaga
Przeciwwskazania:
- zapalenie gardła
- inne schorzenia gardła i strun głosowych
- Ciąża i karmienie piersią
- Nieuregulowana cukrzyca
- Choroba nowotworowa (zwłaszcza czerniak)
- AIDS, zarażenie wirusem HIV
- Żółtaczka (typu B i C)
- Rozrusznik serca
- Niewyrównane nadciśnienie tętnicze
- Zaburzenia krzepnięcia i choroby krwi
- Epilepsja
- Skłonność do bliznowców
- Stany zapalne, choroby wirusowe lub bakteryjne w miejscu zabiegu
- Stosowanie leków obniżających krzepliwość (aspiryna), sterydów, leków światłouczulających
- Stosowanie ziół fotouczulających np. nagietek, rumianek, dziurawiec (odstawić 2 tygodnie przed zabiegiem)
- Spożywanie alkoholu na dobę przez zabiegiem
Skutki uboczne:
- W niektórych przypadka obserwowane jest podrażnienie okolicy poddanej zabiegowi ustępujące po kilku godzinach.