Wróć

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu stress urinary incontinence (SUI) to najczęściej spotykana forma nietrzymania moczu wśród kobiet. Definiuje się ją jako mimowolna utrata moczu podczas kaszlu, kichania lub w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego, jak również podczas uprawiania sportu czy nagłej zmiany pozycji. Częstotliwość występowania tego problemu wzrasta z wiekiem. Mają na nie wpływ również takie czynniki, jak: ciąża, poród, menopauza czy otyłość. Zabieg laserowy to innowacyjna procedura oparta o opatentowaną przez firmę Fotona technice zastosowania lasera erbowo-yagowy w nieablacyjnym trybie Smooth. W trybie tym Laser erbowo-yagowy 2940 nm powoduje termiczne obkurczanie włókien kolagenowych i stymuluje neokolagenezę. W wyniku leczenia dochodzi do przebudowy struktury błony śluzowej i tkanki łącznej co prowadzi do zwiększenia napięcia okolicy przedsionka pochwy, ujścia cewki moczowej i przedniej ściany pochwy.

Procedura wykonywana jest w dwóch krokach:
Krok 1 – Stymulacja przedniej ściany pochwy wiązką laserową przy pomocy specjalnego wziernika wprowadzanego do pochwy,

 

Krok 2 – Laserowe napinanie tkanek okolicy przedsionka pochwy i okolicy cewki moczowej

 

Program leczenia złożony jest z 3 sesji zabiegowych realizowanych w 4 tygodniowych odstępach. W trakcie zabiegu światło lasera podgrzewa tkankę, powodując kontrakcję kolagenu oraz pobudzenie procesu syntezy nowych włókien kolagenowych co stymuluje przebudowę tkanki i w konsekwencji doprowadza do poprawienia sprężystości i usztywnienia tkanki.
Skuteczność zabiegu potwierdza wiele prac naukowych, w których obserwowano bardzo dobre rezultaty terapii przy zachowaniu wysokiego profilu bezpieczeństwa leczenia.

Przed i PO

     

 

 

 

Wskazania:

  • łagodne i umiarkowane postaci wysiłkowego nietrzymania moczu

Zalety zabiegu:

Zabieg małoinwazyjny. Bez interwencji chirurgicznej pozwala na uzyskanie istotnej poprawy w zakresie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu.

Zalecenia po zabiegu:

Zachowanie szczególnej higieny okolic intymnych. Ograniczenie współżycia przez okres 7 dni

Czas rekonwalescencji

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Pacjentka wraca do swojej normalnej aktywności. Jedynym wyjątkiem jest wyłączenie współżycia na okres 7 dni

Przeciwwskazania:

  • Ciężkie postaci wysiłkowego nietrzymania moczu z objawami wypadania narządów
  • Uraz i stan zapalny tkanek okolicy zabiegowej
  • Menstruacja
  • Niezdiagnozowane krwawienia z pochwy