Wróć

HIFU

 

Przedstawiamy  urządzenie w technologii HIFU 2 generacji pozwalające na uzyskanie najgłębszego niechirurgicznego liftingu.


Doskonale wiemy, że wraz z upływem lat napięcie i elastyczność traci nie tylko skóra, lecz także leżące pod
nią tkanki miękkie oraz drobne mięśnie mimiczne? Na tym poziomie większość zabiegów medycyny estetycznej jest bezsilna, ponieważ ich moc ujędrniania sięga maksymalnie do poziomu skóry właściwej. Dla pełnego efektu anti-aging niezbędna okazuje się technologia HIFU.

 

Ultradźwięki emitowane przez urządzenia HIFU drugiej generacji docierają do warstwy podskórnej i napinają tkanki aż na poziomie SMAS, na którym działają chirurdzy plastycy, wykonujący liftingi chirurgiczne. Taki właśnie najgłębszy lifting bez skalpela zapewnia sprzęt dostępny w naszej klinice.

Co to jest HIFU?

HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), czyli zogniskowaną falę ultradźwiękową o dużym natężeniu, wprowadzono do medycyny w latach 90-tych XX wieku. Dzięki niezwykłej precyzji i zogniskowaniu energii technologia ta szczególną rolę znalazła w leczeniu niezłośliwych i złośliwych nowotworów prostaty, pęcherza moczowego i nerek. Technologia jest dobrze znana i sprawdzona – podobnie jak USG wykorzystuje ona bezpieczną falę akustyczną. W USG ultradźwięki wysyłane z głowicy odbijają się od badanego organu, a następnie tworzą na ekranie urządzenia obraz diagnostyczny. W przypadku technologii HIFU fala ultradźwiękowa jest skupiona,  ma większą moc i inną częstotliwość. Dzięki temu uzyskujemy miejscowe podgrzanie tkanek. Efekt termiczny występuje punktowo,
praktycznie tylko na końcu stożka skupionej fali. Od kilku lat skoncentrowane fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości robią furorę w medycynie
estetycznej, ponieważ dzięki swoim właściwością pozwalają na ujędrnienie i napięcie nie tylko skóry, lecz także tkanki podskórnej.

 

SMAS, czyli system podskórno-mięśniowo-rozcięgnowy, to jedna z najważniejszych podpór dla rysów twarzy. W standardowym face-liftingu chirurgicznym to właśnie położeniem tkanek SMAS manipuluje chirurg plastyk. Dzięki urządzeniu w technologii HIFU drugiej generacji medycyna estetyczna zyskała nieinwazyjną alternatywę dla skalpela, w której rozwiązania high-tech pozwalają uniknąć ryzyka operacji i związanej z nią rekonwalescencji. Ciągłość skóry zostaje nienaruszona, podczas gdy na poziomie skóry właściwej i pod nią dochodzi do koagulacji tkanek, dającej efekt liftingu.

Nieoperacyjny lifting HIFU może być wykonywany z powodzeniem nie tylko w rejonie twarzy, sprawdza się również w modelowaniu ciała w tych miejscach, gdzie dochodzi do utraty jędrności. Rosnące zainteresowanie technologią HIFU wynika z tego, że w Polsce wzrasta grupa pacjentek 40+ i 50+ aktywnie korzystających z medycyny estetycznej. W tych przedziałach wiekowych pojawia się i nasila problem wiotczenia tkanek, nieuchronny nawet przy optymalnej wadze i zdrowym trybie życia. Nawet osoby szczupłe, aktywnie uprawiające sport i stosujące zdrową dietę oraz specjalistyczną pielęgnację, z wiekiem obserwują utratę jędrności w newralgicznych miejscach, takich jak owal twarzy, szyja, ramiona, wnętrze ud, brzuch czy pośladki. Likwidacja obwiśnięć za pomocą skalpela jest kosztowna i potencjalnie ryzykowna. Stąd rosnące zainteresowanie liftingiem HIFU 2 generacji, który napina skórę i zmniejsza jej wiotkość w sposób bezinwazyjny. I to w miejscach, w których także inne zabiegi medycyny estetycznej nie są w stanie zadziałać tak skutecznie.

 

Jak działa HIFU?

W przeciwieństwie do laserów, urządzeń wykorzystujących radiofrekwencję oraz innych technologii, HIFU 2 generacji omija naskórek, aby dostarczyć energię w optymalnej temperaturze na ściśle określoną głębokość. Fale przechodzą bezinwazyjnie przez wierzchnie warstwy i ogniskują (skupiają) się punktowo dopiero wewnątrz skóry właściwej lub na poziomie SMAS, w zależności od potrzeb na głębokości od 1.5 mm, aż do 13 mm w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej. Dochodzi do podgrzania tkanek do temperatury 65-75 ℃ i punktowej koagulacji włókien kolagenowych, które skracając się, dają pierwszy, natychmiastowy efekt lekkiego liftingu na poziomie, stanowiącym fundament skóry. Niezwykła zaletą urządzenia, jest możliwość płynnej regulacji głębokości działania fali HIFU w zakresie od 1,5 do 13 mm.
Właściwy efekt liftingu, napięcia skóry i odmłodzenia rysów, następuje po 2-3 miesiącach od zabiegu i wynika z procesu regeneracji tkanek. Proces ten uruchamia się, ponieważ kontrolowana punktowa koagulacja wywołana przez HIFU 2 generacji traktowana jest przez organizm jak uszkodzenie, a
naprawa polega przede wszystkim na tworzeniu przez fibroblasty nowych włókien kolagenowych. Dlatego przez kolejne miesiące po zabiegu obserwowane jest wzrastające napięcie i ujędrnienie skóry. Stopniowy efekt liftingu jest szczególnie ceniony przez pacjentów, którym zależy na naturalnym odbiorze metamorfozy przez otoczenie.
Warto podkreślić, że efekt liftingu daje wykonanie zabiegu na poziomie 4.5 mm, ponieważ na tym poziomie znajduje się warstwa SMAS (mięśniowo-powięziowa), na której operują chirurdzy plastycy. Bezoperacyjny lifting za pomocą fali ultradźwiękowej HIFU 2 generacji to zabieg szczególnie wybierany przez pacjentów, którzy rozważają interwencję chirurgiczną, jednak obawiają się operacji i związanego z nią ryzyka komplikacji.

Technologia HIFU jest również powszechnie stosowana płycej – dla poprawy jakości skóry właściwej, gdzie także powoduje ujędrnienie i napięcie, dzięki skróceniu włókien kolagenowych oraz ich wzmożonej produkcji. Dla polepszenia kondycji samej skóry wykonuje się zabieg HIFU na głębokości od 1.5 do 4,5 mm.

HIFU równie skutecznie można wykorzystać do redukcji tkanki tłuszczowej i ujędrnienia skóry w tych obszarach zabiegowych.

Aby uzyskać efekt na ciało ogniskuje się falę ultradźwiękową na głębokości od 8 do 13 mm.

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na aplikacji serii liniowych impulsów, które precyzyjnie na wybranej głębokości
podgrzewają tkanki, dając efekt ujędrnienia i napięcia. Pacjent czuje delikatne ukłucia w momencie
emisji impulsów, ich nasilenie jest jednak niewielkie w porównaniu do zabiegów HIFU starszej
generacji.

Wskazania

  • Lifting i odmłodzenie skóry
  • Likwidacja wiotczenia podbródka
  • Poprawa owalu, likwidacja opadających policzków („chomików”)
  • Zarysowanie linii żuchwy
  • Lifting opadających brwi
  • Lifting czoła, wygładzenie zmarszczek na czole
  • Wygładzenie zmarszczek wokół ust („zmarszczek palacza”)
  • Niwelowanie bruzd nosowo-wargowych
  • Odmłodzenie wiotczejącej skóry szyi i dekoltu
  • Poprawa napięcia skóry ramion, brzucha, pośladków, ud, kolan
  • Zagęszczenie i ujędrnienie skóry po utracie dużej masy ciała, także po ciąży
  • Profilaktyka utraty wiotkości skóry po 35 roku życia
  • Redukcja tkani tłuszczowej
  • Usuwanie lokalnej otyłości
  • Ujędrnianie wiotkiej skóry po odchudzaniu

Korzyści HIFU

  • Spektakularne efekty zwłaszcza u pacjentów z dużą wiotkością skóry
  • Naturalny efekt liftingu, bez nagłej zmiany rysów twarzy (alternatywa dla liftingu chirurgicznego)
  • Bezinwazyjność – bez przerwania ciągłości naskórka
  • Długotrwałe efekty już po jednym zabiegu
  • Komfort dla pacjenta – bez specjalnych przygotowań, okresu rekonwalescencji, bezpośrednio
  • po zabiegu pacjent wraca do normalnej aktywności
  • Zredukowany stopień odczuwalności zabiegu (w porównaniu do HIFU starszej generacji)
  • Bez ograniczeń wiekowych – także jako zabieg przy pierwszych oznakach wiotczenia
  • Zabieg całoroczny, wykonywany także w okresach silnego nasłonecznienia
  • Szybka procedura (standardowy zabieg trwa 15-60 minut)

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Pierwszy efekt ujędrnienia skóry
występuje bezpośrednio po zabiegu, ostateczny możemy zaobserwować po 2-6 miesiącach.
Jak często należy wykonywać zabieg?
Zabieg jest na tyle skuteczny, że jego efekt utrzymuje się przez wiele miesięcy.

Zabieg możemy powtórzyć najwcześniej po 3 miesiącach.

 

Czas rekonwalescencji

Zabieg nie wymaga rekonwalescencji.

Przeciwwskazania

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Stany zapalne w miejscu wykonywania zabiegu
  • Czynna choroba nowotworowa
  • Opryszczka w miejscu zabiegu

Skutki uboczne:

Po zabiegu mogą wystąpić:

  • zaczerwienienie skóry poddanej zabiegowi ustępujące do godzinę
  • tkliwość obszaru zabiegowego, która ustępuje po kilku dniach.